Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu

Nowe świadczenie wspierające oraz zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym od 1 stycznia 2024 roku

Utworzono dnia 19.09.2023

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu zgodnie z art. 63  ust. 16 ustawy o świadczeniu wspierającym informuje, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 7 lipca o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429), która zakłada przebudowę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez:

– wprowadzenie do systemu prawnego nowego świadczenia – świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku od ukończenia 18 r. życia,
zmiany w warunkach przyznawania funkcjonującego obecnie świadczenia pielęgnacyjnego,
– likwidację specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Ww. ustawa o świadczeniu wspierającym (w skrócie u.ś.w.), wprowadza nowy rodzaj świadczenia, tj. świadczenie wspierające, które będzie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami. Uprawnionymi do świadczenia wspierającego będą osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia, które uzyskają decyzję  ustalającą poziom potrzeby wsparcia  – na poziomie od 70 pkt do 100 pkt.  Poziom potrzeby wsparcia będzie ustalany w formie decyzji przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, natomiast przyznawania i wypłacanie, na podstawie ww. decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, świadczenie wspierające będzie, na wniosek osoby z niepełnosprawnościami lub jej przedstawiciela, zadaniem Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

HARMONOGRAM WPROWADZANIA ŚWIADCZENIA WSPIERAJĄCEGO:

I etap – od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 200% renty socjalnej.

II etap – od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 100% renty socjalnej.

III – ostatni etap – od 1 stycznia 2026 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 50% renty socjalnej.

WPROWADZENIE NOWEGO ŚWIADCZENIA WSPIERAJĄCEGO, A ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE W 2024 ROKU

Rozpoczynając od roku 2024, świadczenie pielęgnacyjne zostanie przyznane wyłącznie opiekunom/rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami do 18 roku życia. Osoby, które korzystają z świadczenia pielęgnacyjnego będą miały wybór, czy po uzyskaniu orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności zechcą pozostać na świadczeniu pielęgnacyjnym na dotychczasowych zasadach, tj. w szczególności bez ograniczenia wiekiem dziecka ale z dotychczasowym warunkiem braku aktywności zawodowej, czy też złoży wniosek o nowe świadczenie pielęgnacyjne, które zostanie przyznane do ukończenia przez dziecko z niepełnosprawnością 18 roku życia i z możliwością dowolnej aktywności zawodowej.

Podopieczny po ukończeniu 18 roku życia po otrzymaniu oficjalnej oceny stopnia wsparcia na poziomie 70 punktów lub więcej, będzie miał możliwość – w przypadku wyrażenia takiego zamiaru – złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o przyznanie osobistego świadczenia wspierającego. Przyznane świadczenie wspierające wykluczy równoczesne pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna.

W JAKIM OKRESIE MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK O ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE?

Wniosek dotyczący przyznania świadczenia wspierającego powinno się złożyć nie przed wcześniejszym miesiącem, w którym otrzymana decyzja określająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna.

Jeśli chodzi o wniosek o ustalenie poziomu wsparcia, pierwsza możliwa data złożenia to styczeń 2024 roku, kiedy to wejdzie w życie ustawa dotycząca tego świadczenia.

Warto zaznaczyć, że świadczenie wspierające nie jest uzależnione od kryterium dochodowego i nie podlega opodatkowaniu. Poziom wsparcia zostanie określony na podstawie bardziej szczegółowych kryteriów niż te zawarte w orzeczeniu o niepełnosprawności. Dlatego samo posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności nie jest wystarczające do określenia poziomu wsparcia.

 

Nowe świadczenie wspierające. Ministerstwo uruchomiło infolinię -  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1119

W poprzednim tygodniu: 1184

W tym miesiącu: 4420

W poprzednim miesiącu: 4971

Wszystkich: 219112

Imieniny