Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu

AKTUALNOŚCI, strona 3:

PROGRAM „OPIEKA WYTCHNIENIOWA”- EDYCJA 2024

Utworzono dnia 06.11.2023

http://www.mgopszagorz.naszops.pl/pliki/obraz/logotypy-1678868255.jpg

Informujemy, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków do programu „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2024. Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. Dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności,
  2. Osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ( zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz.U. z 2023 r. poz.100, z późn.zm))

- poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Program adresowany jest do członków lub opiekunów sprawujących opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej, zwanych dalej „uczestnikami Programu”.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, o których mowa w ust.1, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawowania całodobowej opieki nad tą osoba niepełnosprawną.

Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności.

Niniejsza informacja ma posłużyć diagnozie potrzeb osób zainteresowanych tą formą pomocy oraz kalkulacji środków na realizację zadania na rok 2024.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: pod numerem telefonu 13 46 23 373 lub w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zagórzu, ul. Targowa 5 w godzinach pracy Ośrodka do dnia 13 listopada 2023 r.

Szczegółowych informacji można również uzyskać na stronie internetowej: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1488,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024

Program „Opieka wytchnieniowa” jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego.

czytaj dalej na temat: PROGRAM „OPIEKA WYTCHNIENIOWA”- EDYCJA 2024

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Utworzono dnia 10.10.2023

10 października, obchodzony jako Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, jest okazją do poszerzania świadomości na temat powszechnego problemu, jakim jest depresja. Według danych WHO ponad 280 milionów ludzi na całym świecie ma depresję a 1 na 4 dorosłych cierpi na tę chorobę w którymś momencie swojego życia. To ogromne wyzwanie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Na problemy ze zdrowiem psychicznym jesteśmy szczególnie narażeni w okresie jesienno-zimowym, w który właśnie wchodzimy. Wiele osób cierpi wtedy na tzw. SAD.

Sezonowe zaburzenie afektywne lub choroba afektywna sezonowa (ang. seasonal affective disorder, w skrócie SAD) to rodzaj depresji, który pojawia się u danej osoby każdego roku o tej samej porze, zwykle jesienią lub zimą. Objawy SAD mogą obejmować:
- uczucie depresji przez większą część dnia,
- utratę zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność,
- niski poziom energii,
- trudności z koncentracją,
- zmiany apetytu i rytmu snu,
- poczucie beznadziejności. 

Uważa się, że SAD jest spowodowany przez kombinację czynników, w tym zmiany ilości światła słonecznego, zakłócenia naturalnych rytmów okołodobowych organizmu i brak równowagi chemicznej w mózgu.
Z drugiej strony, popularna „chandra” czy obniżony nastrój to ogólny termin odnoszący się do uczucia smutku, beznadziejności lub bycia „w dołku”.

12 sprawdzonych sposobów na poprawę obniżonego nastroju (rady psychologa)
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień? Poniżej znajdziecie 12 praktycznych wskazówek:


1) Znajdźcie czas tylko dla siebie
2) Zadbajcie o dobry sen
3) Spróbujcie technik relaksacyjnych
4) Bądźcie aktywni fizycznie
5) Spróbujcie diety poprawiającej nastrój
6) Ograniczcie używki
7) Słuchajcie swoich potrzeb i rozważcie suplementację
8) Zwracajcie uwagę na swoje emocje i nazywajcie je
9) Róbcie coś miłego dla innych
10) Ograniczcie media społecznościowe i ilość otrzymywanych informacji
11) Okazujcie wdzięczność
12) Spędzajcie czas z bliskimi.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Długi okres obniżonego nastroju i coraz więcej niepokojących objawów, które znacznie obniżają jakość życia, to sygnały, że warto poprosić o pomoc i zgłosić się do specjalisty.
Zgłoś się do specjalisty, jeśli:
- nieprzyjemne objawy utrzymują się długo (więcej niż 2 tygodnie),
- zwiększa się ich nasilenie,
- masz trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków (np. higiena osobista, chodzenie do pracy),
- nie cieszą Cię aktywności, które do tej pory sprawiały przyjemność.

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie, mediacja oraz edukacja prawna

Utworzono dnia 03.10.2023

Szukasz pomocy lub wsparcia prawnego w trudnej sprawie? Nie stać Cię na skorzystanie z usług kancelarii prawnej i nie masz się do kogo zwrócić o pomoc? Zapraszamy do korzystania z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego na terenie Powiatu Sanockiego.

Znajdziesz tam profesjonalną i darmową pomoc radców prawnych, adwokatów, mediatorów oraz osób zajmujących się poradnictwem obywatelskim. Pomoc świadczona jest na podstawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Utworzono dnia 03.12.2023

3 grudnia obchodzimy ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Jest to doskonała okazja, by rozejrzeć się wokół i zauważyć, że osoby niepełnosprawne są wśród nas.
Zwrócenie uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie im pełniejszej integracji ze społeczeństwem – oto cele Dnia Osób Niepełnosprawnych.
W tym ważnym dniu życzymy, by nie zabrakło Państwu przekonania, że niepełnosprawność nie musi być przyczyną bezradności, samotności i izolacji. Życzymy wytrwałości, wiele osobistego szczęścia, pogody ducha i tylko życzliwych ludzi wokół. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech.

czytaj dalej na temat: Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Przeciętny dochód z pracy w gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022 roku

Utworzono dnia 21.09.2023

Informujemy, iż zgodnie z obwieszczeniem, które pojawiło się w dniu 21 września 2023 na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wynosił w 2022 r.: 5549 zł.

Poniżej zamieszczamy Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022 roku:

Obwieszczenie w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2022 r.pdf

Nowe świadczenie wspierające oraz zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym od 1 stycznia 2024 roku

Utworzono dnia 19.09.2023

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu zgodnie z art. 63  ust. 16 ustawy o świadczeniu wspierającym informuje, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 7 lipca o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1429), która zakłada przebudowę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez:

– wprowadzenie do systemu prawnego nowego świadczenia – świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku od ukończenia 18 r. życia,
zmiany w warunkach przyznawania funkcjonującego obecnie świadczenia pielęgnacyjnego,
– likwidację specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Ww. ustawa o świadczeniu wspierającym (w skrócie u.ś.w.), wprowadza nowy rodzaj świadczenia, tj. świadczenie wspierające, które będzie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami. Uprawnionymi do świadczenia wspierającego będą osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia, które uzyskają decyzję  ustalającą poziom potrzeby wsparcia  – na poziomie od 70 pkt do 100 pkt.  Poziom potrzeby wsparcia będzie ustalany w formie decyzji przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, natomiast przyznawania i wypłacanie, na podstawie ww. decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, świadczenie wspierające będzie, na wniosek osoby z niepełnosprawnościami lub jej przedstawiciela, zadaniem Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

HARMONOGRAM WPROWADZANIA ŚWIADCZENIA WSPIERAJĄCEGO:

I etap – od 1 stycznia 2024 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 200% renty socjalnej.

II etap – od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 100% renty socjalnej.

III – ostatni etap – od 1 stycznia 2026 r. – świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 50% renty socjalnej.

WPROWADZENIE NOWEGO ŚWIADCZENIA WSPIERAJĄCEGO, A ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE W 2024 ROKU

Rozpoczynając od roku 2024, świadczenie pielęgnacyjne zostanie przyznane wyłącznie opiekunom/rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami do 18 roku życia. Osoby, które korzystają z świadczenia pielęgnacyjnego będą miały wybór, czy po uzyskaniu orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności zechcą pozostać na świadczeniu pielęgnacyjnym na dotychczasowych zasadach, tj. w szczególności bez ograniczenia wiekiem dziecka ale z dotychczasowym warunkiem braku aktywności zawodowej, czy też złoży wniosek o nowe świadczenie pielęgnacyjne, które zostanie przyznane do ukończenia przez dziecko z niepełnosprawnością 18 roku życia i z możliwością dowolnej aktywności zawodowej.

Podopieczny po ukończeniu 18 roku życia po otrzymaniu oficjalnej oceny stopnia wsparcia na poziomie 70 punktów lub więcej, będzie miał możliwość – w przypadku wyrażenia takiego zamiaru – złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o przyznanie osobistego świadczenia wspierającego. Przyznane świadczenie wspierające wykluczy równoczesne pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna.

czytaj dalej na temat: Nowe świadczenie wspierające oraz zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym od 1 stycznia 2024 roku

Nowy okres zasiłkowy w świadczeniach rodzinnych 2023/2024

Utworzono dnia 06.09.2023

Informujemy, że od 1 lipca można składać wnioski o świadczenia rodzinne w formie elektronicznej, natomiast od 1 sierpnia w formie papierowej: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, specjalny zasiłek opiekuńczy, a także fundusz alimentacyjny na nowy okres zasiłkowy 2023/2024.
 

Warunkiem przyznania prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku jest spełnienie kryterium dochodowego. Świadczenia wypłacane są osobom, których miesięczny dochód rodziny nie przekracza kwoty 674,00 zł w przeliczeniu na osobę. Natomiast w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko z niepełnosprawnością, kryterium dochodowe wynosi 764,00 zł w przeliczeniu na osobę.

Warunkiem przyznania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest spełnienie kryterium dochodowego, które wynosi 1209,00 zł na osobę w rodzinie.

Kompletne wnioski w formie papierowej wraz z wymaganymi dokumentami i załącznikami są przyjmowane w siedzibie MGOPS w Zagórzu w poniedziałki od godz. 8:00 do 16:00, od wtorku do piątku w godz. od 7:30 do 15:30.
Wnioski na w/w świadczenia wraz z załącznikami oraz skanami wymaganych dokumentów można składać w formie elektronicznej poprzez Portal Informacyjno-Usługowy emp@tia lub przez witryny Internetowe wybranych banków.

WYKAZ DOKUMENTÓW
NIEZBĘDNYCH DO PRZYZNANIA ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH, ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO I SPECJALNEGO ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO
NA OKRES ZASIŁKOWY 2023/2024

 WYKAZ DOKUMENTÓW - ŚWIADCZENIA 2023/2024.pdf

czytaj dalej na temat: Nowy okres zasiłkowy w świadczeniach rodzinnych 2023/2024

Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2024

Utworzono dnia 02.08.2023

 

 

 

Ruszył nabór wniosków do Programu pn .„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2024. Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Realizacja Programu zaplanowana jest od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Głównym celem  Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla:

  1. dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  2. osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczenie traktowane na równi z wymienionymi, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 100).

Usługi asystenta w szczególności polegać będą na pomocy w:

  • wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego,
  • wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca,
  • załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych,
  • korzystaniu  przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawa),
  • zaprowadzaniu odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej (z zastrzeżeniem, że usługa asystencji osobistej na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi).

Gmina Zagórz zamierza aplikować o przyznanie środków na realizację ww. Programu. W związku z powyższym Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu prosi osoby zainteresowane udziałem w Programie o wypełnienie załączonej karty zgłoszeniowej oraz dostarczenie jej do tutejszej siedziby wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dodatkowych informacji udzielamy pod numerem telefonu 134623373.

Zebrane informacje posłużą określeniu zapotrzebowania na tego typu usługę w 2024 r. oraz aplikowaniu o środki finansowe na realizację Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2024.

Treść Ogłoszenia o naborze oraz Programu wraz z załącznikami dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1478,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024

czytaj dalej na temat: Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2024

Ustanowienie dnia 14 sierpnia dniem wolnym od pracy

Utworzono dnia 07.08.2023

Na podstawie zarządzenia Dyrektora Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagórzu, w związku z treścią art. 130 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy (Dz. U 2023 poz. 641) ustala się dzień 14 sierpnia 2023 r. (poniedziałek) dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników wykonujących obowiązki służbowe w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zagórzu w zamian za święto przypadające 11 listopada 2023 r. (sobota).
W tym dniu Urząd będzie nieczynny.

czytaj dalej na temat: Ustanowienie dnia 14 sierpnia dniem wolnym od pracy

Zajęcia szachowe dla osób z niepełnosprawnością

Utworzono dnia 28.07.2023

Zaproszenie do udziału w projekcie dla osób z niepełnosprawnością pn.: "Zawsze jesteś zwycięzcą". Zajęcia szachowe dla osób z niepełnosprawnością prowadzone będą przez specjalistę ze związku szachowego raz w tygodniu w okresie trzech miesięcy. Podsumowaniem będzie turniej szachowy. Szczegóły na plakacie.

Formularz zgłoszeniowy.pdf

Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych.docx

Oświadczenie o poufności.docx

czytaj dalej na temat: Zajęcia szachowe dla osób z niepełnosprawnością

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 646

W poprzednim tygodniu: 1273

W tym miesiącu: 4637

W poprzednim miesiącu: 4717

Wszystkich: 214358

Imieniny